„Czytanie – mądra rzecz”

W dniach od 1 do 8 czerwca w przedszkolach “Słonecznej krainy” świętujemy XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W naszych placówkach Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom odbywa się po raz siódmy. Akcja organizowana jest w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku hasłem przewodnim ogólnopolskiej akcji jest “ Czytanie mądra rzecz!”
Do wspólnego czytania zaprosiliśmy rodziców, dziadków, rodzeństwo, w tym roku po raz pierwszy swoim młodszym kolegom będą czytać nasi absolwenci. Nie zabraknie także gości: dziennikarzy, przedstawicieli bibliotek, policjantów, księży, przedstawicieli władz, zaproszenie przyjęła Pani Prezydent Anna Kwiecień.
Po raz kolejny rodzice naszych przedszkolaków przygotowali spektakle teatralne, które wystawią w przedszkolach dla swoich pociech.
Tak więc wszyscy w tym tygodniu będą zaangażowani w propagowanie głośnego czytania dzieciom. Dla naszych podopiecznych to nie nowość ponieważ na co dzień mają kontakt z książką. Należymy do programu Czytające przedszkola, w związku z czym codziennie czytamy naszym przedszkolakom co najmniej 20 minut. Odbywa się wiele imprez propagujących czytanie i obcowanie z książką.
Codzienne czytanie dzieciom od pierwszych dni życia, przez cały okres dzieciństwa jest niezwykle ważne. Badania potwierdzają, że zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, buduje poczucie własnej wartości ale także uczy samodzielnego myślenia i poprawia koncentrację. Czytanie dziecku jest formą mądrego kontaktu i budowania więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem. To czas, który spędzamy tylko z dzieckiem, a książka pozwala porozmawiać na różne tematy. Książka może stać się dla naszego dziecka rozrywką, rozwija poczucie humoru, ale też w dobie mediów elektronicznych chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizora czy komputera.
Zaszczepienie w dziecku miłości do książek, to najlepsza inwestycja w jego rozwój, a przecież kosztuje tak niewiele, być może dlatego też jest często niedoceniana. Zatem czytajmy naszym dzieciom na głos od urodzenia do co najmniej do 12 roku życia.
Lider kampanii Cała Polska czyta dzieciom
Danuta Kwaśnik

Słoneczna Kraina - Przedszkole