Rozmowa z dyrektorką Danutą Kwaśnik

Jesteśmy prawdziwą, słoneczną krainą

-Nowy rok przedszkolny po raz kolejny oznacza nowe wyzwania?

-Owszem, jak co roku! Czerpiemy z doświadczenia, ale też otwieramy się nową jakość. Zawsze można przecież coś poprawić, zmodyfikować, zmienić. Jest pole do popisu na różnych niwach: opiekuńczej, wychowawczej, edukacyjnej. Tym razem mocny akcent postawiliśmy na pracę z pięciolatkami. Na obserwację pedagogiczną, pozwalającą poznać możliwości rozwojowe dzieci i określić ich potrzeby. Bardzo starannie dobieramy metody oddziaływania. Ma to głęboki sens, bo taka gruntowna i długa analiza pozwala trafnie zdiagnozować potencjał dziecka, jego predyspozycje, zainteresowania. Taką merytoryczną opinię o swych pociechach otrzymują też rodzice. To dla nich ważna informacja. Pokazuje jaką gotowość ma mały człowiek do podjęcia nauki w szkole.

-…a uogólniając, jaka jest ta gotowość przedszkolaków „Słonecznej krainy” do szkolnych wyzwań?

-Dobra. To nie moja opinia, ale informacja zwrotna od rodziców naszych absolwentów oraz ich późniejszych nauczycieli. Nasze dzieci dobrze sobie radzą w klasach pierwszych. To dla nas powód do satysfakcji- oczywiście- ale też argument przemawiający za tym, by „trzymać kurs” pedagogiczny i systematycznie- przez cały rok- przygotowywać je do szkolnej rzeczywistości.

-Pięciolatki „są pod lupą” szczególnej uwagi , ale nie kosztem młodszych dzieci?

-W żadnym razie. Ja tylko zaakcentowałam jeden z aspektów pracy. Bo to, co jest istotą i misją „Słonecznej krainy” oddziaływuje z równą mocą na wszystkich przedszkolaków. Mam na myśli troskę o rozwój intelektualny i emocjonalny. Programy i zajęcia, które taki profil edukacyjny wspierają. Stawiamy na indywidualne podejście do dziecka, ale też relacje w grupie, współdziałanie, wzajemne oddziaływanie, interakcje z rówieśnikami i nauczycielkami. Różne metody pracy stosujemy, by rozwijać uzdolnienia, odkrywać talenty pogłębiać pasje. Nauka języka, rytmika, gimnastyka korekcyjna, taniec, zajęcia z psychologiem, logopedą udział w konkursach, wycieczki, pogadanki, spotkania, akademie- to wachlarz możliwości i narzędzi, by temu sprostać. Ważne jest stymulowanie rozwoju i niwelowanie trudności. Trzeba poznać, co dziecko porywa i pasjonuje. Jak również dostrzec jego ograniczenia i słabości. By niczego nie przeoczyć, wspieramy się „sztabem” fachowców. Zatrudniamy logopedę, psychologa, specjalistę od integracji sensorycznej i terapeutów. W tym roku w podstawie programowej wychowania przedszkolnego znalazł się język angielski. W radomskich przedszkolach „Słonecznej krainy”zajęcia odbywają się codziennie. Taka częstotliwość i systematyczność przekładają się na efekty.

-A co wpisała Pani w harmonogram działań- pytam o konkrety.

-Są w nim szkolenia kadry. Począwszy od bhp, p.poż po zawodowe- dydaktyczne, multimedialne. Wycieczki dzieci wspólnie z rodzicami. W przedszkolnym „repertuarze” mamy też „wypady” do kina, teatru, muzeum, parku, do Szkoły Muzycznej na poranki. Aktywnie włączymy się w kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w program “Czytające Przedszkola”.
Znajdziemy czas na nasz autorski cykl „Ciekawe zajęcia”, na który zapraszamy przedstawicieli różnych profesji.
Będziemy promować naszych najzdolniejszych przedszkolaków. Przygotowując ich do konkursów plastycznych, muzycznych, recytatorskich i wokalnych. A także- i to nowość- do przeglądów i konkursów tanecznych.
Będą nas odwiedzać ludzie kultury i sztuki. A „Słoneczna kraina” przeistoczy się w teatralną krainę. Nasze przedszkolaki podejrzą też medialny świat od kuchni. Zobaczą studio telewizyjne i warsztat dziennikarski.

-Zatem-stare, dobre, sprawdzone plus nowości?

-Właśnie tak. Od tego roku we wszystkich przedszkolach będą zajęcia z wykorzystaniem multimediów. Zakupiliśmy interaktywne tablice z oprogramowaniem. Pozwolą uatrakcyjnić zajęcia, zwiększają koncentrację dzieci, wprowadzają zabawowy kontekst w edukacji. Poprawiają jej efektywność.

-Są też zmiany wizerunkowe i te w szyldach. I w warunkach pracy.

-Bardzo ważnym przedsięwzięciem była modernizacja placówki w Radomiu przy ul. Sportowej. Od 1X 2014r. to już nie jest punkt przedszkolny, ale przedszkole. Placówka ma doskonałe zaplecze dla dwóch oddziałów dzieci.
Za 45 tys zł wybudowaliśmy też nowoczesny, bezpieczny i duży plac zabaw dla żłobka i przedszkola przy ul. ks. Skorupki 1.
Wkrótce powstanie nowoczesne, modułowe przedszkole z oddziałem żłobkowym w Prażmowie. Budynek jest już gotowy. Czeka na przewiezienie z Torunia, gdzie został zaprojektowany i wykonany. Będziemy składać go, niczym klocki lego.
Niewykluczone, że już w styczniu przeniesiemy się do nowej placówki.
Dzieci zyskają dużą przestrzeń, komfortowe warunki, dobre wyposażenie. Budynek będzie ekologiczny i na miarę standardów XXI wieku. Stanie na dużym terenie rekreacyjnym i obok placu zabaw oraz parkingu . Znajdzie się w nim miejsce dla 40 przedszkolaków i 10- osobowy oddział żłobkowy dla dzieci dwuletnich.

-A gdyby miała Pani w krótkiej ankiecie wizerunkowej opisać „Słoneczną krainę”. Jej koloryt i charakter?

-Skupiłabym się na atmosferze i odczuciach. Najważniejsze, że dzieci lubią do nas przychodzić. Nierzadko starsze rodzeństwo kończy edukacje, a młodsze zaczyna. Zadowolony mały „klient”, to wielki nasz sukces.!!!!
Nie jesteśmy sami- zapraszamy rodziców do współpracy. I razem tworzymy życzliwą przestrzeń dla dorastania dzieci.
Mamy- wszyscy tu pracujący- poczucie sensu i odpowiedzialności. Cieszy mnie, że „Słoneczna kraina” jest synonimem staranności i kreatywności. Dobrych wspomnień absolwentów i mądrego wychowywania.

Dziękuję za rozmowę.

Słoneczna Kraina - Przedszkole